Spring 2016 Athletics Highlights!

Mr. Fitzpatrick, our Director of PE, Athletics and Medical Services, provided the following overview of our Spring athletics season.

At the time of this release, The Wheatley School is proud to announce that 51 student-athletes have been recognized by Section VIII-Nassau County Interscholastic Athletic Association for their exceptional performance in athletics, scholarship, and leadership qualities for the Spring 2015 season.  Additionally, all Spring teams were recognized as NYS Scholar-Athlete Team Award winners. The Girls Lacrosse team was recognized as NYS Scholar-Athlete Team Champions.

The Baseball team won the Nassau County Class B and Long Island Class B Championship, Boys Track and Field was Division Champions and the Softball team were Nassau County Class B finalist.

An overview of the individual teams:

Baseball

Team Recognition

  • NYS Scholar Athlete Team
  • Nassau County Class B Champion
  • Long Island Class B Champion

Individual Recognition

  • All County – Anthondy Deodato, John Ryan
  • All Conference – Will Feil
  • All League – Brian Doria, Evan Mattioli

Softball

Team Recognition

  • NYS Scholar Athlete Team
  • Nassau County Class B Finalist

Individual Recognition

  • All County – Sam Palazzo
  • All County Honorable Mention- Sam Hurtado
  • All Conference – Morgan Tursi
  • Scholar Athlete – Cara Mattioli

Boys Lacrosse

Team Recognition

  • NYS Scholar Athlete Team

Individual Recognition

  • All County Honorable Mention – Luke Caliendo
  • All Conference – Lewis Grama, Dom Pascarella (CP), Matt Viscardi

Girls Lacrosse

Team Recognition

  • NYS Scholar Athlete Team Champions

Individual Recognition

  • All County – Hannah Woodward
  • All Conference – Sami Rothstein
  • Scholar Athlete – Micki Wain
  • Unsung Hero – Nora Goldbari

Golf

Team Recognition

  • NYS Scholar Athlete Team

Individual Recognition

  • All State – Teddy Lewis
  • All County – Teddy Lewis
  • All Conference- David Rosenzweig, Jake Williams

Tennis

Team Recognition

  • NYS Scholar Athlete Team

Individual Recognition

  • All County –  Matthew Porges
  • All Conference – Jack Goldman, Ethan Nussdorf, Brandon Zhu
  • All Division – Alec Barres, Evan Hirsch, Austin Pomerantz, Justin Spar, Robert Schoen, Andrew Zuckerman, Shawn Chubalashvili

Girls Track and Field

Team Recognition

  • NYS Scholar Athlete Team

Individual Recognition

  • All State – Brianna O’Brien
  • All County – Brianna O’Brien
  • All Division- Sarah Anselem, Brianna O’Brien, Krista Chen (3-time), TBrooke Christman, Taliah Ilyadi, Megan Klein, Chloe Lanese

Boys Track and Field

Team Recognition

  • NYS Scholar Athlete Team
  • Division Champions

Individual Recognition

  • All County – Steven John
  • 3 time All Division -Alec Bernstein, Steven John, Chris Vazquez, Nick Vazquez
  • 2 time All Division –Jared Bernstein, Luke Cuomo, Pedro Lamarre
  • All Division – Antonio Liparoto (Discus), Michael McCleary, Jeff Roudbai

 


 

Wheatley Special Sports Award Winners

VARSITY BASEBALL

  • John Ryan– Wildcat Award
  • Brandon Rothstein – Coach’s Award
  • Eric Beierlein – Unsung Hero Award

JV BASEBALL

  • Evan Gitlitz – Spirit Award
  • Cooper Tanenhaus – Spirit Award

VARSITY GOLF

  • Theodore Lewis – Wildcat Award
  • David Rosenzweig – Coach’s Award
  • Michael Baltzer – Unsung Hero Award

VARSITY GIRLS LACROSSE

  • Hannah Woodward – Wildcat Award
  • Allison LaMonica – Coach’s Award
  • Nora Golbari- Unsung Hero Award

VARSITY BOYS LACROSSE

  • Matthew Viscardi – Wildcat Award
  • William Liam Spisak – Coach’s Award
  • Fernando Guerra – Unsung Hero Award

BOYS JV  LACROSSE

  • Devin Brancato – Spirit Award
  • Michael Rappaport  – Spirit Award

VARSITY SOFTBALL

  • Samantha Palazzolo – Wildcat Award
  • Samantha Hurtado – Coach’s Award
  • Cara Mattioli – Unsung Hero Award

JV SOFTBALL

  • Jamie Horowitz – Spirit Award
  • Emily Schiesser – Spirit Award

VARSITY BOYS TENNIS

  • Matthew Porges –  Coach’s Award
  • Jack Goldman –  Wildcat Award
  • Ethan Nussdorf – Wildcat Award
  • Brandon Zhu –  Unsung Hero Award

JV TENNIS

  • Matthew Kreitzer – Spirit Award
  • Jordan Soleimani – Spirit Award

VARSITY BOYS TRACK

  • Nicholas Vazquez- Wildcat Award
  • Alec Bernstein – Coach’s Award
  • Christopher Vazquez – Coach’s Award
  • Jared Bernstein – Unsung Hero Award
  • Pedro Lamarre – Unsung Hero Award

VARSITY GIRLS TRACK

  • Brianna O’Brien – Wildcat Award
  • Gretchen Keller – Coach’s Award
  • Alexa Georgeton – Unsung Hero Award

JV GIRLS TRACK

  • Adena Bernot – Spirit Award
  • Megan Klein – Spirit Award

SENIOR PARTICIPATION AWARDS

  • Arturo Asselta (Golf, Lacrosse, Soccer, Tennis & Wrestling)
  • Vakas Akhtar (Cross Country, Spring Track & Winter Track)
  • Jared Bassman (Fencing & Lacrosse)
  • Adena Bernot (Basketball, Lacrosse, Soccer, Spring Track & Winter Track)
  • Joy Bestourous (Dance, Lacrosse & Soccer)
  • Jessie Cao (Cross Country, Spring Track & Winter Track)
  • Krista Chen (Soccer, Softball, Spring Track &Winter Track)
  • Joseph Cucinella (Baseball, Basketball & Soccer)
  • Luke Cuomo (Cross Country, Spring Track &Winter Track)
  • Anthony Cutinella (Baseball, Basketball & Football)
  • Alexa Georgeton (Cross Country, Dance & Spring Track)
  • Johnny Karikas (Baseball & Basketball)
  • Stephanie Klar (Dance, Lacrosse, Soccer)
  • Sydney Kotin (Basketball & Tennis)
  • Pedro Lamarre (Basketball, Soccer, Spring Track)
  • Cara Mattioli (Softball & Volleyball)
  • Michael McCleary (Basketball &Spring Track)
  • Shannon McLean (Dance Softball & Volleyball)
  • Samantha Palazzolo (Fencing, Field Hockey, Soccer, Softball & Winter Track)
  • Hunter Pomerantz (Baseball & Basketball)
  • Marisa Rios (Dance & Volleyball)
  • John Ryan (Baseball, Basketball & Winter Track)
  • Robert Schoen (Soccer, Spring Track, Tennis &Winter Track)
  • Christopher Shen (Spring Track &Winter Track)
  • Christopher Vazquez (Basketball, Football, Spring Track & Winter Track)
  • Nicholas Vazquez (Baseball, Soccer, Spring Track & Winter Track)
  • Matthew Viscardi (Football & Lacrosse)

WHEATLEY AWARDS AND SCHOLARSHIPS

The Walter W. Wathey Award

For Athletic Excellence & Outstanding Service
  • Cara Mattioli

The George Glaser Memorial Award

To the Senior Who Most Exemplifies the Qualities of Excellence & Dedication In Our Athletic Program
  • Samantha Palazzolo

Scholar Athlete Award

For Scholastic & Athletic Achievement
  • Adena Bernot
  • Luke Cuomo

Senior Athlete Award

For Outstanding Athletic Achievement Dedication, Sportsmanship & Love of the Game
  • Hannah Woodward

Senior Athlete Award

For Outstanding Athletic Achievement Dedication, Sportsmanship & Love of the Game
  • Pedro Lamarre

Mo Schneider Scholarship

Exemplary academic achievement, positive attitude, promotes fairness and inspires others
  • Andrew Zuckerman
  • Sydney Kotin

Shooting Stars Scholarship

Consistent Effort, Positive Attitude & High Achievement
  • Hunter Pomerantz
  • John Ryan

 

Our Video Club puts together a compilation of the season. You can view the video below:

Here are some photos from the evening’s festivities…

One thought on “Spring 2016 Athletics Highlights!

  1. Pingback: Wheatley and Newsweek’s High School Rankings | The Wheatley Way

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s